Franšízový systém 

Franšízor vs. franšízant

Franšízing je distribuční systém, jehož prostřednictvím se uvádějí na trh výrobky, služby nebo technologie. Opírá se o úzkou a nepřetržitou spolupráci franšízora s jeho právně a finančně samostatnými a nezávislými firmami franšízantů. To znamená, že každý podnikatel (franšízant), využívající franšízingu jako způsobu svého podnikání, je po celou dobu svým pánem a vlastníkem firmy. Franšízor opravňuje a zavazuje své franšízanty – za přímou nebo nepřímou úplatu – provozovat obchodní činnost v souladu s jeho koncepcí, užívat jeho know-how, hospodářské a technické metody a procedurální systém, užívat obchodní jméno franšízora (logo a jiná nehmotná práva), a to za trvalé obchodní a technické podpory ze strany franšízora a v rámci a po dobu trvání písemné franšízové smlouvy.

 

Letem světem historií

Možná si název franšíza správně spojujete se jménem Jaroslav Tamchyna, zakladatelem první franšízy v Čechách. Proto si možná myslíte, že jde o záležitost posledních pár desetiletí - opak je pravdou. Franšízový model tu s námi byl již od středověku. Tehdy feudálové poskytovali půdu svým vazalům k obhospodařování. Feudál tak poskytnul vazalovi materiální zajištění a ochranu, zatímco vazal slíbil věrnost a pravidelnou službu. Franšíza, koncese nebo licence jsou pak velmi podobné lennímu vztahu. Stále se ale jedná o totéž - pronájem práv k podnikání (výrobě, distribuci či službě). 

 

Za první případ franšízy se pokládá výroba šicích strojů Singer. Kolébkou franšízingu jsou Spojené státy, kde tímto způsobem na přelomu 19. a 20. století vznikla síť amerických benzinových pump. Dalšími průkopníky franšízingu byly společnosti vyrábějící nápoje, auta, sítě motelů a další. V současné době existuje asi 16 000 franšízových koncepcí, značek a sítí. V České republice působí přibližně 150 různých franšízových značek.

 

Na sociálních sítích se věnujeme klientům, ale i našim franšízantům. Dozvíte se novinky z DH i ze světa franšízového byznysu.

                                                                                  

 


Máte otázku? Prosím, kontaktujte nás!

Pomohl Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli!


Zaslat článek emailem

Pomohl Vám tento článek?
Sdílet s přáteli!


Zaslat článek emailem

Klienti o nás říkají

Ochota a rychlost jednání, profesionální přístup. Rychlé, vstřícné a ochotné jednání. Doporučuji (reference k makléřce Jana Müllerová)

— P.H., Praha 4