Chcete sluneční světlo dopoledne nebo odpoledne? Vyberte si pro vás nejvhodnější orientaci oken

Chcete sluneční světlo dopoledne nebo odpoledne? Vyberte si pro vás nejvhodnější orientaci oken

Určitě se najdou lidé, kterým je jedno, ve kterou dobu pracují a kdy odpočívají. Většina z nás ale citlivě vnímá 24hodinový cyklus dne a s ním spojené přibývání nebo ubývání světla i tepla, stejně jako vnímáme třeba změny ročních období. Proto byste si měli dopředu ujasnit, ve kterých pokojích mít okna orientovaná na kterou ze světových stran.

 

Poloha oken může mít vliv na naši náladu

Přirozené světlo ovlivňuje naši psychickou pohodu. Sami si odpovězte, zda byste chtěli bydlet v suterénu, nebo se celou pracovní dobu vyskytovat ve spoře osvětlené místnosti. Světlo působí na naši náladu, a tím pádem třeba i na pracovní nasazení.

 

Kdy a jak bude do našich oken dopadat sluneční světlo

V některá roční období, nebo v některé dny samozřejmě nebude slunce vidět vůbec – se špatným počasím nejde udělat nic. Pokud ale sluníčko vysvitne, už jenom stačí, abyste měli okna orientovaná na (pro vás nejvhodnější) světovou stranu. S jakou intenzitou a v jakém úhlu se do vašich domovů bude usmívat sluníčko vzhledem k jednotlivý světovým stranám?

 

Okna na východ

Slunce vychází na východě, takže se připravte na dopolední návštěvu sluníčka. Pokud budete mít z tohoto směru okna do ložnice, ve všední den si sluníčka v ložnici moc neužijete, zato o víkendu vás ráno probudí. V letních pařácích vám slunce nenažhaví ložnici před spaním a bude se vám lépe usínat.

 

Okna na západ

Pokud chodíte od rána do práce a sluníčko si chcete doma užít alespoň odpoledne a k večeru, zapřemýšlejte, kde doma v druhé polovině dne trávíte nejvíc času. Pokud je to například obývák, pokuste mít okna v něm orientovaná právě na západ.

 

Okna na jih

Jih se nachází mezi východem a západem. Okny vám nikdy nebude slunce svítit napřímo v celé šíři – dopoledne osvítí jednu část místnosti, kolem poledne se odmlčí a odpoledne ponoří do slunečního svitu druhou část místnosti. Okna na jih poskytují během dne nejvíce přirozeného světla.

 

Okna na sever

Protože Evropa je umístěna na severní polokouli, přímé sluneční světlo vám do oken orientovaných na sever nikdy svítit nebude, protože bude svítit na střechu z úplně opačné strany. Má to ale i výhodu – nebude vás nikdy přímo oslňovat a prostor se nepřehřeje (hodí se pro skladování potravin). Pro okna na sever si vyberte místnost, kde vám nebude vadit častěji svítit umělým osvětlením (třeba v technických místnostech).

 

Pracovní dny versus víkendy

Uvědomte si, že ačkoliv ve všedních dnech jste třeba od rána do večera v práci a je vám tak jedno, kdy vám do oken svítí slunce, o víkendu pro vás otázka slunečního svitu i intenzity tepla bude důležitější.

 

Neexistuje jeden ideální směr oken

Každému vyhovuje něco jiného. Někdo bude preferovat okna na východ a někdo na západ, protože každý z nás je v konkrétních částech jednotlivých dnů zvyklý na jinou míru světla. Co ale platí vždy a všude pro všechny světové strany? V létě slunce vysvitá dřív a zapadá později a v zimě naopak vychází později a zachází dřív. V létě tak uvidíte sluníčko cestovat po obloze o pár hodin déle.

Přejeme vám, ať do vašich dnů přichází vždy co nejpříjemnější množství světla i tepla a ať vám náladu nezkazí šedivé mráčky.


Pomohl Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli!


Zaslat článek emailem

Autor

Napsal: Veronika Pacasová

Pomohl Vám tento článek?
Sdílejte to s přáteli


Zaslat článek emailem

Klienti o nás říkají

Byl jsem u Vás jen 2x ale interiér máte pěkný. Klidná a příjemná domluva. Doporučuji

— J.T., Praha