Hygge aneb recept na štěstí?

Hygge aneb recept na štěstí?

Dánové se pravidelně umisťují na předních příčkách v seznamu nejšťastnějších národů na světě a to i přesto, že se jedná o severskou zemi, kde zimy bývají dlouhé a sluníčka moc neuvidíte. Existuje na to snad nějaký návod? Světe div se! Existuje a je přímo dánské receptury. Styl hygge začíná vládnout světem a někteří už si bez něj život a speciálně zimu ani neumí představit! Chcete mít toto období také rádi a zvládnout ho jinak než jen čekání na jaro či léto? Hned v následujících řádcích vám prozradím jak na to.

 

Slovo hygge by se dalo také přeložit jako krásná chvíle nebo pohoda. A o tom to vlastně celé je.

 

V první řadě začneme úklidem. Jak se říká - pořádek v životě začíná uklizeným pokojem, zde to platí dvojnásob. V hygge není místo na rušivé či nepotřebné. Prostě se takových věcí zbavte. Vytřiďte oblečení, odneste staré knížky apod. (náš malý typ - před Vánoci je pěkné takové věci darovat do dětských domovů či sociálně slabším i takový malý skutek přispěje k vaší lepší duševní pohodě). Útulný neznamená přeplácaný, naopak! Někdy je lepší mít prostor vzdušnější a prosvětlenější, ne však moc.

 

Světlo je celkově důležitá část celé interiérové filosofie. Přítmí, svíčky, malá svítidla. To dodá vašemu domu útulnou atmosféru. Na velká světla můžete zapomenout nebo si alespoň pomocí dnešních technologií pomozte s regulovatelností zářivek. V Dánsku počasí k optimismu moc nepřidá - spoustu dní prší a přes zimu je “tma” i ve dne. Malé lucerničky, vonné svíčky nebo vánoční světýlka dodají interiéru úplně jinou povahu. Vše působí útulnější a příjemnější.

 

Pro mě osobně asi největším překvapením byla role koupelny. My jsme zvyklí se tam koupat či oblékat. V Dánsku je ale role těchto prostor mnohem důležitější. Velké a příjemné ručníky, relaxační hudba, spousta svíček a vonný olejíček. To je ta správná příprava na relaxaci po náročném dni. 

 

Být pěkně v měkoučkou. To máme rádi už od malička, někdy na to ale sami zapomínáme, je to však další důležitý bod k udržení příjemné atmosféry a pohody domova. Rozhodně nešetřete s polštářky, dekami a koberci, s čím ale naopak trochu uberte jsou barvy. Stačí jen základní a přírodní. Pořád nezapomínejte, že účelem není přeplácanost, ale pohodlí a hlavně klid.

 

 

Jídlo. Říkáte si jak s tím souvisí jídlo? Na chvíli se pojďme oprostit od neustálých diet. V zimě má tělo méně energie a tak vyžaduje možná větší přísun než v letních měsících. Není na tom však nic špatného. Naopak. Užijte si to. Už od času příprav jídla až po servírování. V Dánsku je typické a velmi oblíbené zasednout společně s našimi blízkými k pěkně prostřenému dřevěnému stolu. Důležitá je, ale i část vaření, kde si lidé vzájemně pomáhají a povídají si například i jen o tom jaký měli zrovna den. Je důležité trávit čas pospolu a ne třeba u televize.

 

Což nás přivádí dál. Na DVD zapomeňte. Zajděte raději do knihovny udělejte si pěknou zásobu knížek. Čtení je přímo hygge činnost, při které můžete relaxovat.

 

Číst však také né jen tak někde. Nejlepší by bylo udělat si vlastní místečko. Nějaký kout či pelíšek, kde bude pro vás ideální křeslo, podložka nebo cokoliv jiného, kde se cítíte dobře a útulně.

 

Vždy využívejte přírodní materiály. To je další věc, na kterou by nemělo být zapomenuto a to je propojení s přírodou. Velmi oblíbené jsou například dřevěné misky nebo vázy. I samotných květin by nemělo několik chybět. 

 

Naladila jsem vás alespoň trochu? Já doufám, že ano a že letošní zimu si alespoň minimálně užijete třeba díky inspiraci právě ze stylu hygge.

 

Za celou společnost Duna House mi nyní nezbývá už nic jiného, než popřát krásné a pohodové svátky!


Pomohl Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli!


Zaslat článek emailem

Autor

Napsal: Adéla Izáková

Pomohl Vám tento článek?
Sdílejte to s přáteli


Zaslat článek emailem

Klienti o nás říkají

Vyzdvihla bych flexibilitu, rychlost, osobní přístup. Doporučuji (reference k makléřce Janetta Čekalová)

— M.H., Praha