Investoři přesouvají pozornost k nemovitostem za hranicemi Prahy

Investoři přesouvají pozornost k nemovitostem za hranicemi Prahy

V prvním kvartále roku 2020 kvůli epidemii COVID-19 z Česka ze dne na den zmizeli zahraniční turisté, nejčastější uživatelé pronájmů nemovitostí na pár nocí. Poptávka po krátkodobých pronájmech v Praze se zmenšila na minimum. Kvůli trvajícímu nezájmu přesouvají investoři pozornost na okraj města a za něj.

Realitní investoři do nemovitostí v Praze se ve víře, že se situace změní, snažili své byty pronajmout za nižší cenu “dlouhodobějším” uživatelům nájemních bytů – alespoň za částku pokrývající náklady na provoz. Takto podhodnocené pronájmy (zpravidla s krátkou smluvní dobou) se díky tomu staly dostupnějšími pro jinou cílovou skupinu: např. nájemníky vyhledávající centrum metropole, ovšem na několikaměsíční nájem (vlastní trvalejší žití). Tato cílová skupina ovšem zdaleka nemohla a nemůže investorům vynahradit dosavadní příjem.

Stávající byznysový model pořídit si investiční byt v centru Prahy (u kterého se cena začala blížit dokonce 200 tisícům CZK/m2, třebaže i s financováním prostřednictvím relativně dostupného hypotečního úvěru), s cílem následného krátkodobého pronájmu skrze známé poskytovatele těchto služeb, dostal krutou "facku".

Protože není pravděpodobné, že se situace rychle změní, dá se očekávat, že velká část majitelů těchto nemovitostí již tlak nevydrží a přistoupí v následujících měsících k prodeji. Následkem toho dojde pravděpodobně k poklesu cen bytů v konkrétních částech Prahy (které dříve byly pro krátkodobé pronájmy atraktivní), což jsme v Duna House pozorovali už v roce 2020.

Mnoho investorů v této situaci obrátilo (a ještě obrátí) své investiční záměry na okraj Prahy, případně i do přilehlých lokalit. Místa s dobrou dopravní dostupností do Prahy (a disponující občanskou vybaveností) se tak stávají o to více atraktivními. V roce 2021 bude jistě tento trend ještě silnější.

Michal Kopejtko,

obchodní ředitel Duna House CZ a oblastní zástupce Realitní komory ČR


Pomohl Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli!


Zaslat článek emailem

Autor

Napsal: Veronika Pacasová

Pomohl Vám tento článek?
Sdílejte to s přáteli


Zaslat článek emailem

Klienti o nás říkají

Makléřka Janetta Čekalová je velmi profesionální a dala bych jí 1*. Kanceláře jsou klimatizované, úžasný přístup všech, rychlé jednání, 100% servis. Doporučuji

— Ivana Juříková