PENB

PENB

 

PENB vypovídá o aktuálním stavu budovy z energetického hlediska. Slouží ke srovnání jednotlivých budov mezi sebou a zařazuje budovy do energetických kategorií A – F. Od 1. ledna 2013 je tento průkaz povinný pro prodej nemovitostí. Pro naše klienty máme novou službu zprostředkování těchto energetických štítků u našich partnerů. V případě zájmu kontaktujte svého makléře nebo přímo kancelář Duna House.

 

Průkaz energetické náročnosti budov hodnotí budovu z hlediska stavebních konstrukcí a všech energií, které do budovy vstupují. Součástí hodnocení jsou energie na vytápění, chlazení, ohřev vody, větrání i osvětlení. Nově se do energetické náročnosti budov zahrnuje také způsob výroby energie. Kalkulace vychází z roční spotřeby energie na 1m²

 

Kdy PENB potřebujete?

  • při výstavbě nových budov
  • při větších renovacích (tj. vylepšení obálky budovy jako je zateplení střechy, fasády, výměna oken a dveří na ploše nad 25% celkové plochy)
  • při prodeji a nájmu budov a jejích částí, pokud pro tyto budovy nastala povinnost certifikace PENB

Kdo průkazy zpracovává?

Průkazy zpracovávají energetičtí specialisté vedení na seznamu Ministerstva průmyslu a obchodu. Vyhledat si je můžete zde.

 

Jaké potřebuji předložit doklady?

  • Adresa budovy (místo, ulice, číslo popisné a orientační, PSČ)
  • Účel, pro který je budova využívána
  • Parcelní číslo, identifikační údaje vlastníka/stavebníka, event. identifikační údaje provozovatele
  • Technické údaje budovy, plán situace stavby, technická zpráva, půdorysy jednotlivých podlaží, řezy, pohledy, způsob vytápění a ohřevu teplé vody (použité palivo, výkony zdroje tepla v kW, objem případných zásobníků v litrech)
  • Popis vzduchotechnického zařízení/ rekuperační jednotky včetně hlavních technických parametrů, popis solárních kolektorů (typ, počet, orientace ke světovým stranám)

Není toho málo, poraďte se s námi v Duna House.

 

Kolik mě to bude stát, jak dlouho mi PENB vydrží a co vůbec kategorizace znamená?

 

Průkaz platí 10 let od vyhotovení v případě, že nedojde k větším renovacím. Cena je odvislá od velikosti nemovitosti. U rodinného domy ceny začínají na 2 000 Kč, u bytových domů pak na 7 000 Kč. Vyhotovení může být téměř okamžité, ale v případě chybějící dokumentace či značné členitosti objektu může vyhotovení trvat mnohem déle.

Jak vidíte na grafu, Vaším cílem je, aby se Váš objekt pohyboval v zelených hodnotách. Mnoho budov je ale z vyhlášky vyňato a většina z nás se na příklad kategorie F nebo G nemusí vůbec obávat, protože ty se týkají jen velmi starých neekologických a nezaizolovaných objektů, nebo je automaticky přiřazována budovám postaveným do roku 1947.

 

 

         Dotahujeme věci do konce!

My sledujeme realitní trh - vy sledujte nás!

                                                 


Pomohl Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli!


Zaslat článek emailem

Autor

Napsal: Adéla Izáková

Pomohl Vám tento článek?
Sdílejte to s přáteli


Zaslat článek emailem

Klienti o nás říkají

Velmi ochotná a milá realitní makléřka. Všechno v pořádku a profesionální. Doporučuji (reference k makléřce Janetta Čekalová)

— D.T., Praha