Zajímá Vás
Co mám dělat, pokud hledám nemovitost a nenašel jsem ji na stránkách Duna House?
Ve vyhledávání na stránkách Duna House můžete najít celou řadu různých nemovitostí až na výjimky, kdy nás prodávající požádá o diskrétnost, protože si nepřeje veřejnou inzerci nemovitosti. Chce nemovitost nabídnout pouze konkrétním potenciálním klientům. Kromě toho, některé nemovitosti jsou v administrativním procesu vkládání do databáze, takže se vyplatí vyhledávání zkusit později znovu, nabídka se často mění. Šetřete svůj čas! Na základě parametrů Vámi hledané nemovitosti se můžete s makléřem v Duna House domluvit na zasílání vhodných nabídek e-mailem. A v případě, že Vás ze zaslané nabídky něco zaujme, můžete si okamžitě se svým makléřem domluvit prohlídku. Při vyhledávání na našich stránkách si také můžete registrovat na našich stránkách: uložit parametry vyhledávání nebo nějakou nemovitost přidat do oblíbených a nastavit upozornění při změně stavu - snížení ceny nebo prodeji.
Platím za služby finančního poradce v Duna House?
Jako kupující u nás máte možnost využít zdarma mnoho služeb. I finanční poradenství, které je v Duna House zajištěno prostřednictvím našich externích poradců, je bez poplatku. S finančním poradcem ušetříte svůj čas – srovná za Vás hypoteční a úvěrové produkty předních českých bank a vypracuje řešení na míru, abyste mohli financovat vybranou nemovitost.
Musím při koupi nemovitosti využít právníka realitní kanceláře Duna House?
Služby našeho právního zástupce jsou především bonusem, kterého můžete či nemusíte využít. Nabízíme vypracování smlouvy o smlouvě budoucí, kupní smlouvy, poradenství při převodu nemovitosti a navíc advokátní úschovu finančních prostředků zdarma. Pokud ovšem chcete zaplatit svého právního zástupce, se kterým spolupracujete a chcete jej využít, můžete to udělat. Mějte ovšem na paměti, že náklady na jiného právníka nejsou součástí služeb realitní kanceláře Duna House.
Je při koupi nutné pojištění nemovitosti?
Pojištění nemovitosti není nutnou podmínkou při koupi nemovitosti. Pokud ale hodláte nemovitost financovat hypotečním úvěrem, je právě pojištění kupované nemovitosti často podmínkou banky pro získání hypotéky.
Co je to daň z nabytí nemovité věci, a jak se platí?
Daň z nabytí nemovité věci platí dle zákona č. 340/2013 Sb. kupující. Pokud kupující daň z převodu nemovitosti nezaplatí, finanční úřad se obrací na prodávajícího, který je povinen daň uhradit (ten poté může částku vymáhat na kupujícím). Daň z převodu nemovitosti je nutno zaplatit do konce 3. měsíce ode dne zápisu nového majitele do katastru nemovitostí. Stejnou dobu má prodávající povinnost podat daňové přiznání. Daň z převodu nemovitosti činní 4 % ze základu daně prodávané nemovitosti. Základ daně je dán znaleckým posudkem ceny nemovitosti, případně reálnou kupní cenou nemovitosti. Počítá se vždy z vyšší částky.
Při prodeji nemovitosti s kanceláří Duna House a využití právní úschovy finančních prostředků u společnosti Duna House je běžnou praxí, že se právní zástupce postará o proces zaplacení daně z převodu nemovitosti.
Jaká je výše provize?
Výše provize se stanovuje dohodou v návaznosti na konkrétní situaci v daném regionu. Provize při prodeji nemovitosti je odměnou realitní kanceláři za zprostředkování prodeje, tzn. nalezení vhodné nemovitosti, či vhodného kupujícího. Dalšími službami jsou: inzerce nemovitosti, vypracování potřebných smluv a dokumentů (rezervační a kupní smlouvy, zástavní smlouvy, návrh na vklad, plná moc, atd.) právním zástupcem Duna House, právní úschova finančních prostředků, služby finančního centra, zajištění podání návrhu na vklad do katastru nemovitostí a dohled nad zaplacením daně z převodu nemovitosti ze strany prodávajícího - to vše je ve společnosti Duna House bez dalších finančních nároků na klienty.
Jak přesně probíhá prodej a převod nemovitosti na nového vlastníka?
- Prodávající a realitní kancelář uzavírají dohodu o zprostředkování.
- Je nalezen kupující pro prodávanou nemovitost.
- Kupující vyjádří svůj zájem o nemovitost podepsáním rezervační smlouvy. V realitní kanceláři složí rezervační zálohu (finanční úschova u právního zástupce realitní kanceláře) - obvykle přibližně 4 % z kupní ceny nemovitosti.
- Oběma stranami podepsaná rezervační smlouva (smlouva o smlouvě budoucí) je závazkem, že strany podepíší kupní smlouvu. Lhůta, do kdy musí strany podepsat kupní smlouvu, je stanovena v rezervační smlouvě.
- Před podepsáním kupní smlouvy, současně je uzavřena depozitní smlouva, neboli smlouva, která pojednává o úschově peněz. Určuje, zda budou finanční prostředky uschovány:
- V notářské úschově
- V advokátní úschově
- Na vázaném účtu
- V nebankovní úschově
Pokud nastane jakýkoliv problém s uzavřením obchodu na straně prodávajícího, rezervační záloha se kupujícímu vrací v plné výši. Pokud kupující nedodrží podmínky nabídky ke koupi, rezervační záloha propadá ve prospěch realitní kanceláře a prodávajícího. Ve chvíli, kdy by nastal problém s uzavřením obchodu ze strany prodávajícího, i když byly realitní kanceláří splněny podmínky z dohody o zprostředkování, realitní kancelář má nárok na provizi za své služby.
- Je podepsána kupní smlouva.
- Pokud kupující financuje transakci hypotékou a ručí kupovanou nebo jinou nemovitostí, nejprve se do Katastru nemovitosti musí vložit předkupní a zástavní právo na danou nemovitost ve prospěch úvěrující banky. Teprve poté, co je na katastru uvedeno předkupní a zástavní právo ve prospěch úvěrující banky, jsou bankou kupujícímu vydány finanční prostředky.
- Na základě kupní smlouvy realitní makléř podá na Katastru nemovitostí návrh na zapsání kupujícího jako nového vlastníka. Katastr nemovitostí má na vložení nového majitele 30 dní.
- Když je nemovitost na katastru převedena na nového majitele, jsou finanční prostředky (z notářské úschovy, advokátní úschovy, vázaného účtu, nebankovní úschovy) puštěny ve prospěch prodávajícího. Při této příležitosti se doporučuje zaplatit povinnou daň z nemovitosti, která činí 4 % z kupní ceny nemovitosti (nebo odhadní ceny nemovitosti v závislosti na tom, která je vyšší).