Jaké dokumenty poskytnout zájemci během prohlídky nemovitosti

Jaké dokumenty poskytnout zájemci během prohlídky nemovitosti

Blíží se vám prohlídka nemovitosti se zájemcem o koupi? Pak byste měli připravit správné podmínky pro prohlídku nemovitosti tak, aby se v domě/bytě zájemce cítil dobře a nic ho nerušilo. K tomu všemu je dobré si nachystat podklady s nemovitostí související. Co všechno si připravit, aby vás zájemce nemohl překvapit, vám poradíme v článku.

Výpis z katastru nemovitostí

Díky výpisu z katastru nemovitostí jasně prokážete, že opravdu jste majiteli konkrétní nemovitosti (tzn. máte vlastnické právo). Z výpisu také zpravidla zájemce o koupi zjistí velikost nemovitosti (domu/bytu a pozemku), popřípadě k tomuto účelu poslouží původní nabývací titul.

Díky výpisu z katastru nemovitostí si zájemce ověří, zda nemá byt/dům nějakou právní vadu. Zjistí, zda nemovitost nemá zástavní právo (např. nemovitost je využívána jako zástava pro čerpání úvěru), nebo jestli v rámci nemovitosti neprobíhá exekuce (či jiné probíhající řízení) a další informace.

Jedna strana elektronické listiny v podobě výpisu z katastru vás bude stát 50 korun.

Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB)

Průkaz určuje energetickou třídu nemovitosti (a kolik energie bude potřeba, abyste nemovitost vytopili atd.). PENB vyhotovuje energetický expert

Jako majitelé jste sice ze zákona povinni předložit průkaz potenciálním kupcům nejpozději při podpisu kupní smlouvy, ale energetickou třídu, ve které je nemovitost zařazena, jste povinni uvádět již v inzerci nemovitosti.

Půdorys nemovitosti

I když je zájemce fyzicky na místě a mohlo by se zdát, že půdorys nemovitosti mu v tu chvíli nemá cenu ukazovat, není tomu tak. Půdorys by měl obsahovat výměru nemovitosti (tzn. celkový počet m2) a výměru mít rozepsanou do rozměrů jednotlivých místností (např. ložnice má 4x5 m). Kupující si díky tomu bude moct představit, zda se mu do místností vejde nábytek, spotřebiče atd.

Vyúčtování a předpis plateb

Mějte u sebe roční vyúčtování + předpis plateb pro aktuální období. Zájemce tak bude mít přehled, kolik bude přibližně platit za poplatky (voda, teplo, internet, služby, fond oprav). Zároveň získá jistotu, že jste všechny poplatky zaplatili a nikde nic nedlužíte.

Zájemce bude zjišťovat uskutečněné i plánované rekonstrukce bytu/domu

Jako prodávající byste měli vědět, co již bylo v bytě/celém objektu/domě rekonstruováno a upraveno. Pokud je budova, ve které se nachází prodávaný byt, součástí Společenství vlastníků jednotek (SVJ), tedy družstva, kupující se bude zajímat, jaké opravy a úpravy SVJ plánuje do budoucna a také jak SVJ hospodaří: zda má dluhy, nebo naopak našetřeno.

Je důležité si dopředu rozmyslet, zda kromě samotné nemovitosti přenecháte kupci i stávající vybavení (vše co zájemce při prohlídce vidí, nebo pouze konkrétní položky atd.) a své rozhodnutí už neměnit. Vhodné je udělat soupis vybavení a zakomponovat ho do kupní smlouvy.

Odpovídejte na zákazníkovy dotazy

Rozhodně zájemci o vaši nemovitost nic nezatajujte. Pokud na zamlčenou věc klient přijde až po podpisu kupní smlouvy, bude následné řešení nepříjemné: kupující může požadovat slevu z kupní ceny, může chtít odstoupit od smlouvy, případně pokud už v souvislosti s nemovitostí měl nějaké náklady (třeba platil hypotéčního poradce), bude požadovat náhradu těchto výdajů.

V Duna House máme mnohaleté zkušenosti se zastupováním klientů. Jsme zvyklí vést jednání se zájemci o koupi nemovitosti ke zdárnému výsledku. Víme, co zájemce potřebuje zjistit i jaké dokumenty je nutné zařídit.

Obraťte se na nás. Veškeré zařizování ohledně prohlídek a dokumentů za vás udělají naši makléři. Zajistíme bezproblémové jednání o prodeji, které vyústí v podpis kupní smlouvy a uskutečnění prodeje.


Pomohl Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli!


Zaslat článek emailem

Autor

Napsal:

Pomohl Vám tento článek?
Sdílejte to s přáteli


Zaslat článek emailem

Klienti o nás říkají

Velmi vstřícný a kvalitní pomoc při realizaci. Doporučuji (reference k makléřce Iveta Palacká)

— Petr Bouška, Doubravčice