Kupujete novou žárovku? Hlídejte si hodnotu indexu podání barev

Kupujete novou žárovku? Hlídejte si hodnotu indexu podání barev

Proč by vás při výběru nového světelného zdroje měl zajímat číselný údaj tzv. indexu podání barev (CRI, v originále color rendering index)? Index podání barev říká, jak věrně budete při světle ze světelného zdroje vidět barvy v porovnání s jasným denním světlem.

Nejvyšší hodnota CRI je 100 Ra a označuje naprosto věrné podání barev jako u denního světla. Na těch světlech, které barevnost zkreslují, naleznete nižší číslo. Čím je číslo nižší, tím jsou barvy více zkreslené.

Věrné zobrazení barev je nutností třeba pro zdravotnictví (např. barva lidské pokožky), výrobu (např. textilie a jídlo), výtvarné dílny nebo obchody.

 

Zkresleně zobrazované barvy mohou ovlivnit psychiku

Pokud budete například dlouho pracovat v místnosti osvětlené zdrojem s nízkým CRI, budete pravděpodobně postupem času přicházet o elán a pozitivní náladu a sníží se vám psychická pohoda.

Ve kterých místnostech byste doma měli používat světla s co nejvyšším číslem CRI?

 

V kuchyni budete mít větší chuť na jídlo

Všichni víme, že jídlo pro reklamní účely je během focení nasvícené kvalitním světlem a fotky se posléze upravují – celý proces směřuje k tomu, aby lidé měli na jídlo na fotkách větší chuť.

Když budete mít v kuchyni světlo s nízkým CRI, způsobíte tím pravý opak – jeho barvy totiž budou lehce mdlé a jídlo kvůli tomu nemusí vypadat čerstvě.

 

V koupelně uvidíte věrnou barvu obličeje

Světlo s věrným podáním barev v koupelně ocení nejvíce ženy. Během líčení je důležité vidět obličej ve věrných barvách – jinak by ženy posléze mohly na denním světle zjistit, že na obličej nanesený make-up má jiný odstín, než jaký viděly doma v zrcadle.

Kde jinde vás může nízké CRI ještě „zradit“?

 

Jiné barvy oblečení v zrcadle

Pozor, pokud se před odchodem z domova prohlížíte v zrcadle a svítí vám k tomu umělé světlo, může mít oblečení o něco jinou barvu, než jakou ve skutečnosti má, pokud nemáte zdroj světla s vysokým CRI.

 

Můžete vypadat unaveně

V jakékoliv místnosti mohou světelné zdroje s nízkým CRI způsobovat, že budete vypadat unaveně nebo až nemocně.

 

Jaké zdroje světla vybírat

Pokud má žárovka index podání barev s číslem 90 Ra a vyšším, bude mít kvalitní podání barev. Nejlepší CRI mívají halogenové nebo vláknové žárovky, v současnosti i některé LED žárovky. Pokud si koupíte dražší a kvalitnější LED žárovku, zaručí vám vysoké CRI a zároveň i dlouhodobou trvanlivost – a samozřejmě bude mít nižší spotřebu elektrické energie.

 

Další články s tipy pro domácnost

Máme pro vás další rady a tipy pro domácnost. Najdete je na našem blogu. Prodáváte nemovitost? Přečtěte si o odpovědnosti za skryté vady nebo článek o správných podmínkách pro prohlídku nemovitosti.


Pomohl Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli!


Zaslat článek emailem

Autor

Napsal:

Pomohl Vám tento článek?
Sdílejte to s přáteli


Zaslat článek emailem

Klienti o nás říkají

Byl jsem u Vás jen 2x ale interiér máte pěkný. Klidná a příjemná domluva. Doporučuji

— J.T., Praha