Nové energetické štítky pro spotřebiče jsou přehlednější a přináší změny v měření spotřeby

Nové energetické štítky pro spotřebiče jsou přehlednější a přináší změny v měření spotřeby

Od 19. března tohoto roku vešly definitivně v platnost nové energetické štítky schválené Evropskou komisí, které mají spotřebitelům pomoci vybrat si úspornější spotřebiče. Staré kategorie energetických štítků od A+++ do D, nyní nahradí kategorie AG. Přečtěte si, kterých typů spotřebičů se to týká a co by vás v rámci těchto změn mohlo zajímat.

 

Proč se energetické štítky mění

Staré energetické štítky zavedené v roce 2010 už na spotřebičích ve většině případů neuvidíte výjimku mají jen spotřebiče, které se už nevyrábí a zároveň byly uvedeny na trh před listopadem 2020. Takové spotřebiče je povoleno prodávat do začátku prosince 2021. Proč se ale energetické štítky vůbec měnily?

 

Lepší přehlednost díky vymazání „plusů“

V posledních letech byla většina spotřebičů zařazena do kategorií A+, A++ a A+++ a zároveň klesal počet spotřebičů v ostatních kategoriích. S přibývajícími plusy u kategorie A se snižovala přehlednost ohledně energetické účinnosti spotřebičů. Třeba mezi pračkami v kategoriích A++ a pračkami v A+++ byly obrovské rozdíly ve spotřebě, přibližně 20 %. V nové stupnici už žádné „plusy“ nenajdete a každá kategorie má svoje písmenko.

 

Technologický pokrok nezastavíš

Pokud by nedošlo k aktualizaci štítků, brzo bychom na spotřebičích viděli třeba kategorii A++++ z důvodu potřeby správného označení novějších a úspornějších spotřebičů, pro které by byla kategorie A+++ podhodnocující.

Nová škála kategorií A–G se na energetických štítcích bude využívat naplno. Mnohem méně výrobků bude mít nyní označení A, protože se počítá s rezervou pro novější a úspornější spotřebiče, které na trh určitě přijdou. Co bylo dříve A+++, nyní může být třeba C. Změna energetického štítku u konkrétního spotřebiče samozřejmě neovlivňuje účinnost výrobku.

 

Kde najdete nové energetické štítky

Nové energetické štítky se týkají 5 kategorií spotřebičů:

- myček na nádobí

- chladniček a mrazniček a vinoték

- praček a praček se sušičkou

- elektronických displejů, tzn. televizí, monitorů atd.

- svítidel (přijdou v platnost až od 1. září 2021).

 

Energetické štítky nově najdete i u kategorie chladicích spotřebičů s přímou prodejní funkcí (např. chladničky v prodejnách a automatech s jídlem).

Další skupiny spotřebičů jako klimatizace, trouby, bubnové sušičky a kotle přijdou na řadu někdy v dalších letech a prozatím se jejich štítky nemění.

 

Nové štítky přinesly několik změn

S novými štítky se samotné spotřebiče nemění, jen některé údaje o nich budou přesnější – upravil se totiž testovací protokol. Jak už bylo řečeno, změní se stupnice hodnocení: místo A+++ až D, bude nově stupnice A–G.

Jaké další novinky štítky přinesly?

 

Jiné měření spotřeby a aktualizované piktogramy

Nově zjistíte třeba informace o skladovací kapacitě. Místo nepřesné roční spotřeby elektřiny u praček, praček se sušičkami i myček se bude uvádět spotřeba na 100 cyklů (u televizorů 1000 hodin provozu) a roční spotřebu vody nahradila spotřeba na jeden cyklus.

Většina piktogramů zůstává stejná, některé jsou upravené, další úplně nové z důvodu výše zmíněných změn u měření spotřeby.

 

Přibyl QR kód

QR kód zákazníkovi poskytne možnost ještě přesněji porovnávat jednotlivé výrobky i na bázi nekomerčních informací díky nové online databázi produktů, ve které musí být výrobky zaregistrované. Tato databáze (EPREL) pomáhá i při kontrole dodržování předpisů státními úřady.

 

Energetické štítky pomáhají šetřit

Energetický štítek zavedený Evropskou unií v roce 1995 pomáhá zákazníkům v orientaci s výběrem výrobků s různou energetickou účinností. Zároveň motivuje výrobce k technologickým inovacím v podobě ekologičtějších spotřebičů a profitují z toho jak zákazníci, tak životní prostředí – je výhodnější si na začátku vybrat úspornější model pračky a posléze ušetřit peníze na nižší spotřebě energií.

 

Spotřebiče by měly v domácnostech sloužit dlouho

Evropská unie klade důraz také na recyklaci výrobků i na jednodušší možnosti oprav a dostupnost náhradních součástek, aby spotřebiče v domácnostech sloužily déle – jejich výroba totiž příliš ekologická není. Pokud by se povedlo zvýšit životnost spotřebičů, zmenšily by se finanční výdaje domácností na nové spotřebiče a omezilo se plýtvání zdroji.

 

Další novinky najdete na našem blogu

Chystáte se prodávat dům či byt? Poradíme vám, jak připravit ideální prohlídku nemovitosti se zájemcem a jaké dokumenty mu při prohlídce poskytnout. Zjistěte se také, co znamená odpovědnost za skryté vady. Další články z realitního prostředí i tipy pro bydlení najdete na našem blogu.

 

Pomohl Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli!


Zaslat článek emailem

Autor

Napsal: Veronika Pacasová

Pomohl Vám tento článek?
Sdílejte to s přáteli


Zaslat článek emailem

Klienti o nás říkají

Pan makléř Vladimír Kunik je velmi ochotný k jakémukoliv jednání. Vstřícný a spolehlivý. Doporučuji

— M.Z., Praha