Vertikální zahrada může rozsvítit interiér i u vás doma

Vertikální zahrada může rozsvítit interiér i u vás doma

 

Máte rádi přírodu a doma pěstujete rostliny v nejméně 5 květináčích? A máte v obýváku, v kuchyni nebo v koupelně prázdnou zeď nebo alespoň část zdi? Pokud jste 3x odpověděli ano, máme pro vás tip na oživení interiéru vašeho domova: pořiďte si vertikální zahradu.

 

Co je to vertikální zahrada

Ačkoliv se nedá určit „vynálezce“ vertikální zahrady, zpropagoval ji francouzský botanik Patric Blanc v roce 1988, když pokryl rostlinami fasádu domu. Ve zkratce se vertikální zahradou myslí rostliny připevněné v několika řadách nad sebou na konstrukci na svislé zdi.

 

Jaké jsou přínosy vertikální zahrady

            Zdravotní benefity

Vertikální zahrady vždy sestávají z rostlin. A ty pro nás mají spoustu benefitů:

- Díky rostlinám se budete pohybovat v méně prašném prostředí (prachových částic ubude až 20 %).

- Filtrují vzduch, takže budete vdechovat méně nečistot a oxidu uhličitého, a naopak budete mít kolem sebe více kyslíku. Zmenšují tak šanci, že vás začne bolet hlava, a naopak mohou snížit míru vaší únavy.

- Zvyšují vlhkost vzduchu a díky tomu snižují riziko, že budete mít suché sliznice horních cest dýchacích, popraskané rty a suchou pokožku.

- Osvěžují prostor, což se hodí hlavně v letních měsících a ve vytápěných prostorách.

- Svou zelenou barvou přispívají k dobré náladě. Máš mozek si zelenou asociuje s přírodou.

- Vylepšují akustiku díky absorpci hluku.

 

            Hodí se i do malých prostor

Pokud máte doma alespoň část nevyužité zdi, máte vyhráno. I v malém bytě můžete mít menší zahrádku – a je jen na vás, jak velkou. Vertikální zahrada také může na zdech schovat případné flíčky a další drobnosti.

 

            Ozvláštnění interiéru

I když jsou vertikální zahrady poměrně známé v interiérech firem, ale nejsou tak běžné v bytech a domech. Pokud máte rádi přírodu, vertikální zahrada bude u vás doma skvělým ozvláštněním.

 

Jak si „postavit“ vertikální zahradu

Technicky je možné vertikální zahradu zkonstruovat různými způsoby. Máme pro vás několik tipů, jakými směry se můžete vydat.

 

            Hydroponie

V tomto případě pěstujete rostliny bez zeminy (substrátu), pouze v živném roztoku (voda s obsahem živin). Kořeny rostlin vrůstají do textilie, díky které mohou růst na svislé ploše. Výhoda je, takto uchycené kořeny mohou lépe dýchat a bývá u nich menší výskyt plísní i škůdců.

Pokud zvolíte tento typ vertikální zahrady, nezapomeňte si pečlivě vybrat konkrétní typy rostlin, které jsou pro hydroponii vhodné a o této metodě se dozvědět více informací, není totiž nejjednodušší.

 

            Závěsné květináče a truhlíky

Závěsné květináče určitě znáte. Stačí k nim pořídit mřížovou konstrukci z hobby obchodu, na kterou je budete zavěšovat. Myslete také na zeď za konstrukcí – neměla by navlhnout, až budete květiny zalévat. Je proto vhodné ji ochránit.

 

            Kapsáře a plastové stěny

Můžete si pořídit i textilní závěsné kapsy, kam vložíte malé množství půdy v obalu a rostlinu zasadíte dovnitř. Na trhu se prodávají i plastové stěny se zabudovanými květináči v několika řadách.

 

Jak se o rostliny starat

            Světlo. Rostliny by ho měly mít dostatek. Pokud budou v prostředí, kam se denní světlo dostane jen letmo, můžete si pořídit umělé osvětlení, aby vám vertikální zahrada prosperovala. Obecně platí, že do stinných koutů je vhodné pořizovat např. kapradiny.

            Zálivka. Každý typ rostliny potřebuje různou intenzitu a pravidelnost zalévání. Můžete si zvyknout zahradu zalévat sami, nebo vše nechat na automatickém zavlažovacím systému, který bude rostlinám dodávat vláhu, jak budete potřebovat. Postarejte se, aby rostliny umístěné ve spodní části vertikální zahrady nedostávaly příliš mnoho zálivky kvůli odkapávání vody z horních pater. Můžete třeba všechny květináče vybavit drenážním systémem.

            Hnojivo. Rostliny potřebují dodávat živiny, aby si udržely svou vitalitu.

            Vzduch. Myslete na pravidelné větrání.

 

Jaké rostliny vybírat

Na vertikální zahradě je skvělé, že v ní můžete kombinovat jak rostliny rostoucí nahoru, tak i ty převislé a plazivé. Vždy si ale dejte záležet, aby byla daná rostlina vhodná pro vaše prostředí, měla u vás potřebnou míru vlhkosti, světla a pro sebe přiměřené množství vody.

Představte si vertikální zahradu jako živoucí obraz – různé druhy a barvy rostlin můžete s ohledem na jejich potřeby umístit tak, aby každá z nich byla dílkem v různobarevných abstraktních liniích nebo obrazcích.

Pokuste se rostlinami pokrýt celý vymezený prostor, aby nevznikaly mezery s průhledy na zeď. Důležité je myslet na to, aby vyšší rostliny nezastínily ty nižší.

Pro vertikální zahradu jsou vhodnější především rostliny s mělkými kořeny, protože místa není neomezeně. Uvědomte si také, že většina rostlin kvete (a tedy hýří barvami) jen po určité období – proto vybírejte rostliny spíš podle toho, jak se vám líbí jejich zelené listy.

Přírodní oáza u vás doma

I když péče o vertikální zahradu ze začátku nemusí být nejjednodušší a je potřeba ji pravidelně udržovat, rostliny vám zajistí krásno a radost z živoucí přírody. Pokud se vám ještě k tomu podaří dobře sladit a zkombinovat typy rostlin, vytvoříte si doma živoucí obraz, který bude oplývat estetičnem.

 

Další články s tipy a radami

Přečtěte si naše tipy pro pěstování nenáročných pokojových květin, jak udělat z koupelny domácí wellness nebo jak doma najít další úložné prostory.


Pomohl Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli!


Zaslat článek emailem

Autor

Napsal:

Pomohl Vám tento článek?
Sdílejte to s přáteli


Zaslat článek emailem

Klienti o nás říkají

Kvalitní právní servis a přístup makléřky Ivety Palacké. Doporučuji

— Michal Doležal, Praha