Stísněná ložnice či obývací pokoj? Poradíme, jak prostor opticky zvětšit

Stísněná ložnice či obývací pokoj? Poradíme, jak prostor opticky zvětšit

Váš byt má velkou rozlohu, ale přesto v něm některé místnosti působí stísněně? Nebo máte pokoje opravdu malé a nejde to podle vás změnit? Pro obě situace platí stejné zákonitosti, díky kterým dokážete pokoj vizuálně změnit a provzdušnit. Není přitom důležité, zda jde o obývací pokoj nebo ložnici. Podle našich rad kontrolujte, zda můžete pro provzdušnění pokoje něco udělat: doma by se přece měl každý cítit dobře.

Dejte si pozor na tmavý nábytek

Tmavý nábytek může pro naše oči místnost pocitově zmenšit. Pokud ho už doma máte, neměl by být dominantním prvkem v místnosti: kombinujte ho se světlejšími kusy nábytku, případně se světlejšími dekoracemi. Pomohou i květiny.

S denním světlem bude pokoj prostornější

Na sto procent využijte potenciál světla pronikajícího skrz okno nebo balkon. Přes den nemějte zataženo, pokud je to alespoň trochu možné. Rozměrný nábytek nestavte ke zdrojům přirozeného světla, v místnosti je pak větší tma a kvůli tomu i víc stínů, které místnost zmenšují.

Pruhované vzory jsou dobrým sluhou, ale špatným pánem

Pokud máte podlahu tvořenou parketami, plovoucí podlahou nebo kobercem, věnujte pozornost liniím, které vytváří. Dlouhé úběžné linie mohou prostor opticky protáhnout. Pokud kombinujete například velký koberec s parketami/plovoucí podlahou, všechny viditelné pruhy by měly mířit stejným směrem: kdyby se totiž linie rozbíhaly na všechny strany, opticky by to na velikosti bytu rozhodně nepřidalo.

Odstraňte vizuální překážky

Třeba taková objemná a hluboká skříň by neměla stát uprostřed jakékoli stěny v místnosti. Ve vašem zorném poli by totiž opticky rozpůlila pokoj na dvě části – což by mu na velikosti rozhodně nepřidalo. I stůl se ve většině případů hodí postavit spíše ke kraji než doprostřed.

Police mohou místnost opticky zvětšit

Jestliže potřebujete někam dát přebývající knížky, dárky, svíčky, obrázky v rámečcích a jiné drobnosti, pořiďte si několik polic. Když budou dostatečně dlouhé a umístíte je na nezastavěnou stěnu, pokoj vizuálně protáhnou.

 I jinak umístěná světla mohou pomoct

Pokud máte v celém pokoji pouze stropní světlo uprostřed, měli byste přidat další světla do rohů místnosti. Prozáříte díky nim tmavé kouty a necháte zmizet stíny, které by jinak vrhalo osamocené světlo na stropě. K tomuto účelu se výborně hodí různé lampičky nebo LED pásky.

Jak vám můžeme pomoci jinak?

Chystáte se vy nebo váš známý prodávat nemovitost? Uvedené rady vám pomohou nemovitost představit zájemci v lepším světle. Na jaké další podmínky při prohlídce nemovitosti byste měli myslet a jaké dokumenty po vás bude zájemce požadovat, si můžete přečíst v dalších článcích. Zjistěte si také kvalitu realitní kanceláře, se kterou spolupracujete: máme pro vás několik rad, jak zbytečně nepřijít o peníze.


Pomohl Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli!


Zaslat článek emailem

Autor

Napsal: Veronika Pacasová

Pomohl Vám tento článek?
Sdílejte to s přáteli


Zaslat článek emailem

Klienti o nás říkají

Velmi kvalitní právní zajištění a zprostředkování služeb. Profesionální přístup. Doporučuji jako spolehlivou realitní kancelář. Vstřícný přístup. Byt jsme koupili díky iniciativě makléře (sám byt navrhl).

— M. Pavlová, Praha