5 inspirativních tipů pro útulný obývací pokoj

5 inspirativních tipů pro útulný obývací pokoj

 

Obývací pokoj má být místem, kde se dobře odpočívá – ať už po práci, po procházce, nebo jen tak. Mělo by si zde odpočinout tělo, ale i hlava. Jak z obývacího pokoje udělat útulný prostor a dobrou atmosférou? Ať už svůj obývací pokoj teprve zařizujete, nebo jen hledáte inspiraci pro jeho zvelebení, přečtěte si naše tipy.

 

1. Nechte prostor volně dýchat

Neměli byste mít pocit, že se v obývacím pokoji nedá hnout. Veprostřed by pokoj měl alespoň částečně zůstat prázdný, aby se dalo, bez kličkování mezi nábytkem, projít z jedné strany na druhou. Do obývacího pokoje umístěte ideálně jenom věci pro váš užitek a zároveň pro potěšení. Co by v něm určitě nemělo chybět?

            Sedací souprava

            Velká a pohodlná sedačka je v obýváku základ. Je dominantou celého prostoru. Vybírejte ji pečlivě, ať vás z ní nebolí záda. Zvolte textil příjemný na dotek a zároveň snadno udržovatelný. Kromě sedačky se mohou hodit různé sedací polštáře na zem pro početnější návštěvy.

            Konferenční stolek

            Při sezení na sedačce vám zajistí blízkost šálku oblíbené kávy, sklenky vína nebo různých pochutin. Odložíte na něj, co zrovna nepotřebujete. Jen dejte pozor, ať z něj postupem času neuděláte skladiště.

 

2. Zvolte vhodný typ světel i sílu světla

Intenzitu přirozeného světla z venku nezměníte, ale můžete výrazně ovlivnit atmosféru obýváku díky umělému osvětlení. V rámci centrálního osvětlení se vyplatí počítat alespoň se dvěma intenzitami svícení – k práci a během pošmourných dní můžete svítit pořádně, naopak večer k filmu zvolit teplejší, případně barevnější osvětlení.

Jako menší zdroje světla se nejčastěji používají lampy různých velikostí. Dále vám kromě žárovek ke světelnému ozvláštnění místnosti poslouží třeba LED pásky, případně světelné řetězy na způsob vánočních světýlek.  

 

3. Pečlivě uvažte každou barvu a její odstín

Výběr nábytku i dekorací přizpůsobte velikosti a barvě prostoru. Je rozdíl, zda jsou stěny obývacího pokoje bílé nebo barevné, vliv má i velikost okna a celého prostoru. Obecně se ale doporučuje zvolit světlé odstíny barev – nemusíte se pak bát, že by tmavé odstíny prostor vizuálně zmenšovaly.

Barva nábytku

Nábytek by měl být spíše neutrálních barev, a to z praktického hlediska – zatímco k neutrálnímu nábytku se hodí různé barvy doplňků a dekorací, k výraznému je těžší shánět dekorace. Výjimkou je sedací souprava – jako dominanta pokoje může mít výraznou barvu, aby upoutala na první pohled. Pro nábytek se hodí především světlé dřevo nebo bílá barva.

            Barva dekorací

U konkrétních předmětů i textilu můžete být kreativnější a vsadit na oblíbené barvy – vytvoří pěkný kontrast k unifikovanějšímu nábytku.

 

4. Zvolte dekorace vzbuzující příjemné pocity

V dekoracích se meze nekladou. Pokud jste minimalisti, pravděpodobně si vystačíte s pár kousky. Někdo zase potřebuje ozvláštnit každou volnou plochu a stěnu.

Myslete na to, aby dekorace měly jednotnou myšlenku. Jestli jste obdivovatelé přírody a cestování, na konferenčním stolu bude pravděpodobně stát květina ve váze a nad sedačkou viset mapa světa se zaznačenými trasami prožitých cestovatelských dobrodružství.

Typů dekorací je hodně – rodinné fotografie, suvenýry, rostliny, obrazy a plakáty na stěny a spousta dalších. Dekorační funkci mohou plnit i vaše knihy v knihovně – určitě jste i vy u někoho na návštěvě zkoumali, co dotyčný čte.

Dekorace mají vyvolávat pozitivní emoce, vzpomínky a mají pomáhat tomu, abychom se v prostoru cítili skvěle.

 

5. Celý prostor zvelebte textilem

Neméně důležitým bodem při cestě za útulným obývacím pokojem jsou použité textilie – vyberte příjemné na dotek ruky i pro pohled oka. Na podlahu umístěte kobereček, na sedačku polštáře a deky, k zatemnění oken pověste závěsy.

 

Z útulného obývacího pokoje se vám nebude chtít

Pokud se vám podaří udělat obývací pokoj místem s dobrou atmosférou, vůbec se z něj nebude chtít odejít vám, ale ani návštěvám. Pro dosažení takového cíle je důležité dodržet především vzdušnost prostoru a střídmost v barevnosti nábytku. Dekorace by měly být nositeli vašich oblíbených barev a zároveň sloužit k vyvolání atmosféry, emocí a vzpomínek. Výhoda je, že použité dekorace i textil je snadné obměňovat – barevně i tematicky.

 

Další rady a tipy pro domácnost

Vychytávek není nikdy dost. Přečtěte si, jak doma najít další úložné prostory, co udělat, aby se z vaší koupelny stalo domácí wellness, jaké rostliny bez potíží pěstovat uvnitř bytu i domu, nebo čím můžete opticky zvětšit prostory pokoje.

 

Prodáváte nemovitost?

Poradíme vám, jak vytvořit správné podmínky pro prohlídku se zájemcem, které listiny byste měli mít pro prohlídku připravené, proč je pro vás výhodné uzavřít s Duna House exkluzivní smlouvu, nebo co pro prodávající znamená 5letá odpovědnost za skryté vady.


Pomohl Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli!


Zaslat článek emailem

Autor

Napsal: Veronika Pacasová

Pomohl Vám tento článek?
Sdílejte to s přáteli


Zaslat článek emailem

Klienti o nás říkají

Velmi ochotná a milá realitní makléřka. Všechno v pořádku a profesionální. Doporučuji (reference k makléřce Janetta Čekalová)

— D.T., Praha